Co jeść na śniadanie żeby schudnąć?

Co jeść na śniadanie żeby schudnąć? Odwieczny dylematy:

➡️ Owsianka czy jajka ?
➡️ Węglowodany, czy białka i tłuszcze?
➡️ Zaraz po przebudzeniu czy godzinę od wstania?
➡️ Po treningu czy przed?
➡️ Najważniejszy posiłek czy bujda?
➡️ Do syta czy lekkie?
➡️ Na ciepło czy zimno?
➡️ Z Kawą czy z herbatą, a może z wodą?
➡️ Z warzywami czy owocami ?
➡️ Na słodko czy słono?

Może Was zaskoczę ale na te pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Zacznijmy od tego, że za utratę wagi (jakim jest pewnie 90% czytających ten post) odpowiedzialna jest ogólna ilość pożywienia, jaką dostarczymy naszemu organizmowi w przekroju całego dnia, a nie to co i ile zjemy na śniadanie.
Każdy organizm jest inny, każdy inaczej reaguje na różnego rodzaju produkty. Nie ma idealnego schematu odpowiadającego każdemu. Jedzenie śniadania to bardzo zindywidualizowany temat.

Trochę konkretów

Od czego należy zacząć, by dobrze skomponować śniadanie:
– od celu jaki chcemy osiągnąć: (redukcji tkanki tłuszczowej, budowa masy mięśniowej, lepsze samopoczucie, więcej energii)
– od pory treningu
– pracy
– ilości snu
– kolacji zjedzonej w przeddzień

Na podstawie tych informacji ustalamy ilość śniadaniowej porcji
Niezależnie od celu śniadanie nie powinno przekraczać 800 kcal u mężczyzn. 500 kcal u kobiet.

Moim zdaniem

Ja jem śniadanie po treningu (trenuje 6:30) mogę sobie pozwolić na trening naczczo gdyż kolacja, spożywana jest u mnie około 21 30 i jest to pełnowartościowy posiłek zawierający białka tłuszcze oraz duża ilość węglowodanów. Nie boję się, że przytyje i odłoży mi się zbędny balast. Ponieważ sumaryczną ilość kalorii w ciągu dnia nie przekracza mojego dziennego zapotrzebowania. Śniadanie jem około 9 jest to również pełnowartościowy posiłek z bardzo duża ilością węglowodanów. Dlaczego właśnie takie działanie? Ponieważ po treningu organizm domaga się uzupełnienia glikogenu, potrzebuje szybkiego zastrzyku energii dlatego węglowodany sprawdzają się tutaj idealnie. Posiłek nr 2 i 3 to posiłki z przewagą białkowo-tłuszczową.
W dni nietreningowe (z reguły są to weekendy) sprawa ma się zupełnie inaczej. Pierwszy posiłek jest białkowo-tłuszczowy (tutaj królują jajka pod każdą postacią) . Dlaczego nie węglowodany? Ponieważ po nocy mamy podwyższony poziom kortyzolu (hormonu stresu zżerającego nasze mięśnie), zjadając posiłek białkowo – tłuszczowy, poziom kortyzolu maleje, oprócz tego nie wzrasta również poziom insuliny. Posiłki węglowodanowe na start dnia powodują:
Zarówno wzrost poziomu insuliny
Podwyższony kortyzol (po 3 -4 godzinach, posiłek nr 2 zawiera już węglowodany, zazwyczaj złożone o niskim IG)

Co jeść na śniadanie?

Jedz to po czym czujesz się najlepiej. Jedz to na co masz ochotę! Jedz instynktownie, Sprawdzaj po sobie, testuj. Czytaj ze swojego ciała. Sprawa diety ma się bardzo indywidualnie dla każdego. Osoby, które po spożyciu typowego węglowodanowego śniadania typu: owsianka, shake owocowy czy jogurt z owocami czują się senne, ospałe i mają problemy z koncentracją powinny prawdopodobnie spróbować ograniczyć produkty „z cukrem” w 1 posiłku na rzecz tłuszczów i białek. Osoby, które po spożyciu tłustego śniadania czują, że je mdli, są wzdęte, napuchnięte i ociężałe a jedząc standardową owsiankę czują się świetnie, lekko i pełne energii powinny prawdopodobnie pozostać przy rozwiązaniu węglowodanowym.

Co jest pewne?

Badania wykazują, że Ci którzy spożywają pierwszy posiłek często są zdrowsi ale głównie za sprawą lepszych nawyków żywieniowych. Osoby jedzące śniadania często spożywają mniej żywności przetworzonej, więcej warzyw, owoców, błonnika, witamin oraz składników mineralnych. Z drugiej strony, Ci którzy omijają śniadania często prowadzą gorszy styl życia: palą papierosy, piją alkohol i nie są aktywni fizycznie.

Śniadanie bogate w białko korzystnie wpływa na odczucie sytości, obniżenie poziomu hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu oraz zmniejszenia ryzyko nadwagi i otyłości.

Jeśli czujesz się głodny rano i lubisz śniadanie, zdecydowanie powinieneś je zjeść. Jeżeli jednak po przebudzeniu nie masz najmniejszej ochoty na spożywanie posiłku, prawdopodobnie nic się nie stanie jeżeli go pominiesz lub zjesz później.
Nie masz pomysłu na śniadanie zjedz jajka, w każdej postaci sprawdzą się doskonale.
Nie przejadaj się